Popüler çevrimiçi sohbet uygulamalarından biri olan Discord, Microsoft ya da diğer büyük şirketlere için yaptığı satış görüşmelerini bitirdi. Şirketin Microsoft’la 10 milyar doların üzerinde bir satış yapmak üzere görüştüğü söylendi.

Discord için Epic ve Amazon da görüşüyordu

The Wall Street Journal‘ın haberine göre, Microsoft‘la gerçekleştirdiği satın alma görüşmelerinin iptal etme kararı aldı. Geçtiğimiz Mart ayından beri süren görüşmelerde uygulamaya 10 milyar doların üzerinde bir değer verilmişti. Microsoft‘un dışında en az üç farklı firma ile görüştüğü bildirilen Discord‘un potansiyel alıcıları içerisinde Amazon ve Epic Games de yer alıyordu.

Discord, satış planlarından bağımsız kalmaya ve başarısını geliştirmek için potansiyelini halka açık bir şekilde düşünmeye karar vermesi sebebiyle vazgeçtiğini bildirdi. WSJ’ye göre 140 milyondan fazla kullanıcısı olan Discord 2020’de yaklaşık 130 milyon dolar gelir sağladı. Fakat pandemi nedeniyle sonuçlara bakıldığında bu rakamın yeterli olmadığı görülüyor.

Diğer yandan Microsoft’un Discord‘a olan ilgisinin, çevrimiçi topluluklar için bir yuva olma rolüyle önemli bağlantıları var. Zira kendi sohbet odalarını geliştiren içerik oluşturucuların dışında Discord, masa üstü rol yapma oyunları sevenler için önemli bir araç haline gelmişti.

Microsoft ise Xbox ve Surface‘in dışında çoğu bireyin günlük yaşamının parçası olmak için yeterli bir rolde bulunmuyor. Teams‘i kişisel kullanım için açan şirket, Discord’u kurumsal bir yazılımın dışında kategorilendirmeyi amaçlıyordu. İki firma arasında görüşmelerin hala açık olduğu söylenirken, Discord’un şimdilik kendi yoluna devam edeceği düşünülüyor.

Kaynak: Shiftdelete https://shiftdelete.net/discord-microsoftun-10-milyar-dolarlik-teklifini-reddetti

Bu haber 21.04.2021 tarihinde alınmıştır .